Nieuws - PVDA Sint-Niklaas

Diftar als geldkoe: 19% gezinnen betaalt te veel, maar wordt niet geholpen

Geschreven door Chris Wauman | 21 mei 2025
Bij 29.734 particuliere adressen in Sint-Niklaas wordt minstens één keer per jaar een Diftar-container opgehaald, zo blijkt uit een schriftelijke vraag van PVDA-gemeenteraadslid Chris Wauman.  Daarbij zien we dat bij één op de vijf gezinnen (5.744 adressen, 19,3%) meer dan het dubbele dan het gemiddelde afvalgebruik wordt opgehaald.  De aanname is dat deze gezinnen niet of niet voldoende sorteren via GFT-container, blauwe zak of containerpark.  “Het betreft een ‘aanname’ gezien MIWA noch de stad ooit enig contact hebben gezocht met deze gezinnen om de oorzaak te achterhalen en ze, indien nodig, te helpen om beter te sorteren en hun afvalkost te verminderen.”

“MIWA en de stad weten dat één op de vijf gezinnen niet of niet voldoende sorteren en daardoor een veel te hoge afvalfactuur betalen.  En dit in een context dat de energiefacturen, huishuur en prijzen in de supermarkten al door het dak gaan.  Toch helpen ze deze mensen niet.  Enkel als ze zelf contact opnemen met MIWA krijgen ze uitleg en hulp.  Onvoorstelbaar, toch?”

“Na de recente prijsverhogingen zie je weer dat de invoering van Diftar weinig te maken had met mensen beter te laten sorteren voor het milieu, maar vooral om hogere facturen te kunnen versturen voor de afvalverwerking.  Niet verwonderlijk gezien de afvalophaling in Sint-Niklaas niet langer een overheidsdienst is, maar werd uitbesteed aan de private markt die maar één doel heeft: winst maken.  Met PVDA vragen we dat deze 5.744 mensen worden gecontacteerd om de oorzaak te achterhalen en actief geholpen worden met hulp op maat.  Daarnaast blijven we aandringen om het testproject met een mobiel recyclagepark uit te breiden, zoals we al sinds 2020 vragen, en om vier keer per jaar gratis het grofvuil op te halen.”